ZADZWOŃ DO NAS
881 386 645
0
suma: 0,00 zł do kasy
Co można zrobić z makramy? 0
Co można zrobić z makramy?

Akcesoria z makramy - czego potrzebujesz do ich wykonania?

Do wykonania większości przedmiotów z makramy, będziesz potrzebował kilku podstawowych akcesoriów. Oczywiście w zależności od tego co planujesz stworzyć, poniższa lista może ulec delikatnym modyfikacjom. Do najważniejszych atrybutów w kontekście tworzenia ozdób z makramy można z pewnością zaliczyć:

Łapacz snów - piękna ozdoba z nutką tajemnicy

Łapacze snów wywodzą się z kultury Indian. Pierwotnie traktowano je jako amulety, które mają odsiewać złe sny. Właśnie dlatego podstawą każdego łapacza snów jest gęsta sieć wypleciona ze sznurków. Dzisiaj te fascynujące przedmioty postrzegane są raczej w kategoriach estetycznych. Chcesz stworzyć własny łapacz snów z makramy? Postępuj zgodnie z instrukcją! 

Najpierw przygotuj obręcz, która będzie stanowiła bazę dekoracji. Następnie owiń ją ściśle sznurkiem do makramy. W miejscu zakończenia przymocuj sznurek do bazy, zawiązując supełek.

Kolejny krok to podzielenie obręczy na równe części i zawiązanie sznurka, robiąc pętelkę w równych, kilkucentymetrowych odstępach. Teraz wyznacz środek w każdej części obręczy i zawiąż pomiędzy nimi pętelkę. Tę czynność należy powtarzać wielokrotnie, aż do momentu, gdy cała obręcz będzie wypełniona sznurkiem. Ostatni krok to dodanie elementów dekoracyjnych, które będa zwisały z łapacza snów. W tym celu najlepiej wykorzystać pióra i koraliki.

Firanki z makramy - zrób to sam!

Firanka z makramy to element zarówno praktyczny, jak i ozdobny. Do wykonania tego przedmiotu potrzebujesz sznurka pociętego na 10 części. Długość sznurków dostosuj do wysokości, na jakiej znajduje się karnisz. Ich optymalna długość wynosi zazwyczaj ok. 1,5 m. Niezwykle ważne jest, aby sznurki były równe. 

Jeśli przygotowałeś już sznurki, złóż je na pół. Kolejny krok to stworzenie pierwszego rzędu wiązań mocujących firankę z makramy do karnisza. Teraz czas na główne wiązanie! Ustaw obok siebie 4 sznurki, zachowując równe odstępy od kolejnej dwójki. Następnie 4 sznurki należy połączyć węzłem płaskim. Powtórz tę czynność pięciokrotnie. 

Teraz czas na wykonanie wzoru głównego. Boczne sznurki w każdej “czwórce” połącz ze sobą węzłem płaskim. Tę samą czynność powtórz na pozostałych sznurkach, wykonując jedno łączenie mniej. Pamiętaj, aby zachować odpowiednią odległość od węzłów płaskich (ok. 4 cm). Zjawiskowa firanka z makramy gotowa! 

Jak zrobić abażur z makramy?

Sklepowe abażury wydają Ci się nużące i powtarzalne? Weź sprawy w swoje ręce i stwórz niepowtarzalny abażur z makramy! Zacznij od przygotowania podstawki. W tym celu możesz wykorzystać słoik, do którego przymocujesz stelaż abażuru. Dzięki temu konstrukcja będzie stabilna. Co dalej?

Owiń stelaż sznurkiem do makramy i zwiąż jego końce. Następnie odmierz sznurek na zamierzoną wysokość klosza i pomnóż ją razy 3. Dlaczego? Po pierwsze sznurek należy złożyć na pół, a po drugie będziesz potrzebował miejsca na supełki. 

Pamiętaj, aby liczba sznurków była parzysta. Ich dokładna liczba zależy od Twoich preferencji. Zasada jest prosta, im więcej sznurków, tym gęstsza siatka. Następnie sznurki rozwieś w równych odstępach.

Kolejny krok to wykonania supełków na rozwieszonych sznurkach. Niezwykle ważne jest zachowanie równych odległości między węzłami. Pamiętaj także, aby zaciskać je z taką samą siłą. Gdy wykonasz już odpowiednią ilość rzędów powstanie siatka. Pozostałe sznurki pozostaw nie zaplecione, zawiąż na ich końcach supełki albo ozdób je koralikami.   

Jak widzisz, z makramy można stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Co więcej, podczas plecenia makramy ćwiczysz koncentrację i zdolności manualne. Jest to więc zajęcie, które przynosi wszestronne korzyści!  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl