ZADZWOŃ DO NAS
881 386 645
0
suma: 0,00 zł do kasy
Jak zacząć robić makramy? 0
Jak zacząć robić makramy?

Czym jest makrama?

Własnoręcznie plecione makramy zyskują w ostatnim czasie coraz większą popularność. W Internecie możesz znaleźć wiele poradników i filmów instruktażowych z cyklu DIY (Do It Yourself), ukazujących proces tworzenia tych wyjątkowych ozdób. 

Czym właściwie jest makrama? Samo słowo z języka arabskiego oznacza wiązaną ozdobę. W szerszym rozumieniu makrama to sztuka ręcznego zaplatania sznurków, bez wykorzystania drutów, igieł czy szydełek. Ta metoda tworzenia zdobień praktykowana jest od czasów starożytnych! Duża popularność idei DIY, społeczna izolacja spowodowana pandemią i powrót mody na estetykę boho sprawiły, że makramy przeżywają aktualnie renesans. 

Makrama - jak zacząć?

Do tworzenia zjawiskowych makram nie potrzebujesz specjalistycznych kursów ani wybitnego artystycznego talentu. Najważniejsza jest determinacja, cierpliwość i szczypta umiejętności manualnych. 

Jeśli powyższe cechy są Ci bliskie, możesz przystąpić do kompletowania odpowiednich elementów niezbędnych do stworzenia makramy. Wszystkie niezbędne akcesoria znajdziesz w naszym sklepie! Czego potrzebujesz na dobry początek? Z pewnością sznurków do makramy w kolorach, które najbardziej odpowiadają Twoim preferencjom. Najlepiej, aby sznurek miał średnicę od 2 do 5 mm i był wykonany z bawełny albo lnu. Długość sznurka jest zależna od wzoru makramy, który chcesz stworzyć. 

Do stworzenia makramy przydadzą Ci się także ostre nożyczki, miarka krawiecka oraz wszelkiego rodzaju dodatki, które pomogą nadać kształt ozdobie. Mogą to być m.in.:

  • obręcze,
  • drążki,
  • kawałki gałęzi,
  • deseczki,
  • drewniane belki.

Jeśli chcesz, aby Twoja makrama była naprawdę unikalna, zakup dodatki, które nadadzą ozdobie charakteru. Wielobarwne koraliki, kółeczka na sploty czy drewniane elementy w różnych kształtach z pewnością sprawdzą się w tej roli. 

Jak pleść makramy?

Skompletowałeś już wszystkie niezbędne elementy do stworzenia wyjątkowej makramy? Czas na praktykę! Jeśli nigdy wcześniej nie tworzyłeś własnoręcznych ozdób, warto zapoznać się z tutorialami dostępnymi na YouTube. Po wpisaniu frazy “makrama DIY” z pewnością znajdziesz szereg filmów instruktażowych, które mogą Ci się przydać. 

Absolutną podstawą przy tworzeniu makram jest opanowanie podstawowych splotów. Do wykonania prostej ozdoby wystarczy umiejętność zaplecenia trzech rodzajów węzłów:

  • płaskiego/tkackiego - wiązany za pomocą czterech sznurków. Dwa sznurki zewnętrzne nazywane są wiążącymi, a dwa środkowe tworzą rdzeń węzła. Węzły należy zaplatać jeden po drugim, tworząc tzw. słupki oraz siatki. Powszechnie uznaje się, że to najprostszy wzór w makramie. 
  • mocującego - to podstawa łańcuszka, określana także pętlą mocującą. Najczęściej posiada pojedynczy lub poczwórny splot. Ten węzeł wykonuje się przy użyciu dwóch sznurków. 
  • żebrowego - wypukłe sploty żebrowe najczęściej są poziome lub skośne. Wizualnie przywodzą na myśl koraliki. Węzły żebrowe wiąże się na sznurku, który stanowi podstawę makramy. Należy dwukrotnie owinąć wokół niego sznurek oplatający. 

Kiedy opanujesz już podstawowe sploty, świat makram stanie przed Tobą otworem! Możliwości w zakresie tworzenia tych fascynujących ozdób są niezwykle rozległe. Modyfikuj wzory, mieszaj kolory i dodatki, aby móc cieszyć się unikalnymi rezultatami własnej, twórczej pracy. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza, dlatego nie poddawaj się, jeśli pierwsze próby z makramą okażą się nieudane. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl